Acil Nakit Para Nereden Bulabilirim?

Bankalar, genellikle acil nakit para arayan kişilerin para bulabileceği yerler olmak ile beraber kredi alımlarında da ilk olarak tercih edilen kurumlardır. Liberal ekonomi sisteminde bankaların sayısının çok fazla olması ve her bankanın bağımsız bir şekilde kredi vermesi aslında günümüzde kredi alımlarını oldukça kolaylaştıran bir unsur olmaktadır. Ancak bir bankadan kredi alabilmek için birtakım kriterleri karşılamak gerekiyor. Bunlardan birisi ve en önemlisi de kredi notu olmaktadır. Kredi notu bankalar ile geçmiş dönemlerde yapılan bütün işlemleri sizlere gösteren ve buna göre bankalara fikir verilmesini sağlayan bir puanlama sistemidir. Kredi sicili başta olmak üzere çeşitli kredi ya da kredi kartı işlemleri bu notun temelini oluşturan unsurlar olmaktadır.  Acil bir şekilde para bulmak isteyen kişiler kredi notunun kötü olması durumunda bankalardan kredi alabilecek durumda olmayabilmektedir. Bunun yanında kredi notu haricinde, finansal sicil ve kara listeye girip girmeme durumu, mevcut olan gelirin tutarı ve belgelenebilir nitelikte olup olmadığı, sigortalı bir işte çalışıp çalışmadığı, bankanın talep ettiği yaş aralığında olmak ya da buna benzer pek çok farklı konu bankaların kredi verilip verilmemesi konusunda önemli olmaktadır.

Durum böyle olunca da bankalardan kredi alamayan kişilere kredi veren alternatif olacak daha başka uygulamalar gündeme gelmiştir. Bunlar son dönemlerde internette ve daha pek çok sıklıkla gördüğümüz senet ile veya komisyonla krediler verme sistemleridir. Acil nakit parayı bankalardan kredi şeklinde alamayan kişiler bu sayede kredilerini anında alabilmektedir. Bankalardan kredi alamayarak daha başka yerler araştıran ve söz konusu olan bu sistem dahilinde borç para alacak olan kişilerin bu yöntemleri seçmesi sayesinde oldukça kolay ve hızlı bir şekilde kredi alabilmesi mümkündür.

Acil Para Lazım Nasıl Bulurum?

Acil nakit kredilerini sağlayan bu kişiler sizlere senetle veya komisyonla kredi vermektedir. Senetle kredi alımlarında bir bankadan kredi alıyormuş gibi ilk olarak ödemelerinizi senetle yapılan anlaşma sayesinde yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra bankalara kredi borçlarınızı ödüyormuş gibi kredilerinizi anında ödeyebilir ve kolay bir şekilde bu süreci geçirebilirsiniz. Üstelik senetle kredi ödemelerinde belirlenen vade oranları da bankalar gibi geniş tutulabilir. Faiz oranları da bankalarda uygulanan faiz oranları ile benzer olup sizler herhangi bir şekilde ek masraf sunulmamaktadır.

Senet ile borç para alma uygulaması haricinde başvurulacak olan başka bir kredi alma türü de komisyonla kredi şeklindedir. Komisyonla kredilerde de bankalardan alamadığınız krediler sizler adına çıkartılır. Bu sayede bankadan istediğiniz krediler dolaylı bir şekilde almış olursunuz. Kredi işlemi sırasında ödeyeceğiniz komisyon oranları da kredilerin miktarına ve özelliğine göre değişmektedir. Bu nedenle her bir komisyonun bir planı vardır. Komisyonla kredilerde önce kredinizi alırsınız ve ödemenizi sonra yaparsınız. Bu nedenle içiniz rahat bir şekilde kredi sürecini tamamlarsınız.

Komisyonla ya da Senetle Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Söz konusu olan bu firmalara son zamanlarda bankalardan kredi alma konusunda sıkıntı yaşamakta olan milyonlarca kişinin başvurduğu bilinen bir konu olmaktadır. Bu durum da piyasada mevcut olan pek çok tefeciyi ya da dolandırıcıyı kendilerini bu firmalar gibi tanıtmasına neden olmaktadır. Müşterilerin güvenini kazanarak mevcut olan sıkıntılı süreçlerini kullanmak isteyen kişilere karşı kesinlikle dikkatli olmayız. Bu çerçevede hizmet alacağınız yerin yasal çerçevede çalışıp çalışmadığı konusunda dikkatli bir araştırma yapmamız son derece önemli bir konu olmaktadır.

Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise hizmet alacağımız yerin uygulamakta olduğu faiz ya da komisyon oranıdır. Çünkü yine art niyetli kişiler, mağdur insanlar çaresiz bir şekilde borç para arar iken bu durumu menfaate çevirmek adına son derece fahiş tutarlarda faizler ya da komisyonlar talep etmektedir. Bunun için ilk olarak piyasada hizmet vermekte olan bu tarz firmaları araştırarak uygulanacak komisyon oranları hakkında fikir sahibi olmanızı tavsiye ederiz.

Dikkat etmeniz gereken bir başka husus ise hizmet verir iken bizden talep edilecek olan kefil ya da teminat ile alakalı olan hususlardır. Bazı yerler gereksiz yere sırf bu durumu kullanmak için adı geçmekte olan durumları talep etmektedir. Ayrıca tek senet yaparak sizleri zor duruma düşürecek firmalar için de son derece temkinli davranmalıyız.

  • Çok acil 15 bin tl ye ihtiyacim var kredi notumdan dolayı bankalardan kredi alamıyorum 2 emekli maaşim var ödeyebilirim 17 / 10/2016 saat 16 ya kadar almam lazım. Acil yanit bekliyorum

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir