Acil Para Bulmak İçin 7 Tavsiye

Günlük yaşamda hepimizin beklenmedik anlarda nakit paraya ihtiyacı olabilir. Kurumsal ve bireysel olarak yapılacak olan işlemlerde gerekli olan nakit ihtiyacı, genelde bankalar tarafından alınan krediler ile sağlanmaktadır. Ancak ülkemizdeki bankaların hepsi tarafından kredi notu sisteminin uygulanması nedeni ile, acil para bulabilmek çok kolay bir şekilde gerçekleşmeyebilir. Acil para bulmak için aslında en önemli olan konu daha önceden yapılan bankacılık ve finansal işlemler ve birikimler olmaktadır. Çünkü bankadan kredi almak için gerekli olan kredi notu bir anda oluşan bir durum değildir. Bankalar ile işlem yapılmakta olan her türlü süreç içerisindeki ödeme gecikmeleri veya bilinçsiz davranışlar kredi notunu doğrudan ve olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Başka bir deyiş ile geçmişte yapılmış olan her türlü gereksiz ve fuzuli para kullanımları bizi bankalara müracaat etmeye zorlamakta daha sonra ise yine bütçe planlaması yapmaksızın ve düşüncesiz de yapılan harcamalar direk olarak kredi notumuzu etkilemektedir. Bu sebepten dolayı acil olarak para ihtiyacı duyduğumuz dönemlerde başvuracağımız yöntemler mevcut olan kredi notumuz nedeni ile kısıtlanmaktadır.

Tüm bu bilgiler çerçevesinde acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması için uyulmasında fayda olacak 7 nokta ise şu şekildedir;

1) Kredi Çekmek

Bu sistemi kullanacak kişiler için söylemememiz gereken en önemli konu yukarıda anlatılanlar ile paralel olacak şekilde kredi notu seviyesi olmaktadır. Bunun için bahsi geçen yöntemi uygulamak isteyen kişiler kredi notunun yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Eğer bu konuda kredi alabilecekler ise bu yöntem en akla yatkın ve en makul uygulama olma özelliği taşımaktadır.

Diğer yandan bankalardan alınacak olan kredilerin faiz oranlarına ve ödeme seçeneklerine dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu olmaktadır. Çünkü ülkemizde bu hizmeti vermekte olan onlarca banka bulunmakta ve her birinin hizmet sürecine ait detaylar da bir diğerinden farklı olmaktadır. Bunun için de sıkı ve kapsamlı bir araştırma yaparak  aylık bütçeye ve kazanca uygun krediler çekmek daha avantajlıdır. Uygulanacak olan bu yöntem ve tedbirli tavrımız ile ilerleyen dönemlerde de karşılaşılacak sorunları en aza indirilecektir.

2) Yakın Çevreden Borç Almak

Çoğumuzun yaptığı bir yöntem olan borç almak, en hızlı ve en kolay nakit bulma yöntemlerinden biri olmaktadır. Yakın arkadaşlardan, çevremizden veya akrabalardan alınacak olan borç paralar mevcut olan sıkıntımızı giderecek ve hiçbir faiz ya da komisyon ödemediğimiz için pek bir zararımız da olmayacaktır. Bu uygulama her zaman olumlu sonuçlanmasa da denemekte fayda vardır.

3) Kredi Kartından Avans Almak

Bankalar ile arası iyi olan kişilere önerilecek olan bir diğer seçenek de pek çok kredi katı olanağında mevcut olan nakit avans uygulamasıdır. Eğer sizin de nakit desteği veren bir kredi kartınız varsa söz konusu olan bu bakiye sizin para ihtiyacınızı karşılayabilir. Ancak bilinmelidir ki hemen hemen her bankanın sunmakta olduğu adı geçen bu yöntem karşılığında kayda değer tutarlarda faiz ödemeleri talep edilmektedir. Bu durumu da kapsamlıca düşünüp eğer bütçemize uygun görürsek nakit avans sistemi oldukça faydalı bir uygulama olacaktır. Üstelik geri ödemesinde uygulanabilecek taksit özelliği de tıpkı kredi kullanmış gibi avantaj sağlayacaktır.

4) Senetle Kredi Almak

Bankalardan hizmet almanın bazı kişiler için son derece zor ve problemli bir süreç olduğunu belirtmiş olmak ile beraber bu durumda olan kişilere önerebileceğimiz banka harici acil para bulunabilecek yerler arasında senetle para veren yerler ya da kişiler mevcut olmaktadır. Bu sistemle hizmet verenlere ulaşmak ise artık son derece kolay olmak ile beraber bu hususta dikkat edilmesi gereken güvenilir ve bütçemize uygun olan yerlerden hizmet almaktır. Çünkü senetle para veren yerlerin tamamı faiz karşılığı hizmet vermekte olup bu faizlere yönelik rakamlar da firmadan firmaya farklılık göstermektedir.

5) Komisyonla Kredi Almak

Kredi vermekte olan ya da kredi çıkaran aracı kurumlardan para alarak karşılığında belli tutarlarda komisyonlar ödemek sıkça uygulanan bir sistem olmaktadır. Eğer bankalardan hizmet almakta zorlanıyor iseniz size tavsiye edebileceğimiz uygulamalardan biri de bu sistem olmaktadır. Ancak ödenecek komisyona göre hizmet alacağımız yeri tespit etmek son derece önemli bir konu olmaktadır.

6) Birikimleri Değerlendirmek

Eğer daha önceden kötü günler için yapmış olduğumuz birikimler mevcut ise borç alarak kendimizi sıkıntıya sokmaktansa bu paraları değerlendirmek çok daha akıllıca olacaktır.

7) Günlük İşler Yapın

Günübirlik olarak yapılacak olan işler sizlere küçük de olsa bir nakit desteği sağlayabilir. Bu durum yine borç olmaktan çok daha avantajlı ve akıllıcadır. Böylece zor durumlardan bütçemizi sarsmadan ya da zorlamadan  kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir