ATMden Kartsız Para Yatırma

Birisine para yatırmak için PTT lere veya bankalara gidip sıra beklemenize  gerek yoktur. Herhangi bir bankadan hesabınızın olmasına da gerek yok. Hatta para göndereceğiniz kişinin de gönderim yaptığınız bankanın müşterisi olması da gerekmiyor.         Para göndereceğiniz kişinin kişisel bilgilerini bilmeniz yeterlidir. Birçok bankanın ATMlerinden kartsız işlemlerinizi yapabilirsiniz. Garanti Bankası, Akbank , Yapı Kredi Bankası , Türkiye İş Bankası , Halk Bankası üzerinden kartsız bir şekilde para gönderimi yapabilirsiniz. Kartsız işlemler hemen hemen tüm bankaların ATMlerinde benzerlik göstermektedir. Sadece ufak değişiklikler olabilir. Siz  menüdeki yönlendirmelere dikkat etmeniz gerekir.

ATM’DEN Hesaba nasıl para yatırılır?

1 İlk olarak giriş tuşuna basmalısınız.
2 Kartsız işlemleri menüsünden para göndermeyi seçmelisiniz
3 Para gönderen  telefon numarasını girmesi gerekir.
4 Para yatırılacak kişinin hesabını veya TC kimlik numarasını girin.
5 Gelen menüde gönderim yapacağınız kişinin adını, soyadını, şube kodu gibi bilgilerini girmeniz istenecektir.
6 Para bölümü açılacaktır, siz bu bölüme yatırmak istediğiniz miktarı koyun. Daha sonraki ekranda sizin para miktarınız gelecektir ve bunun evet diye yanıtlamanız istenecektir.
7 Para yatırma işleminiz tamamlandıktan sonra işlem makbuzunuzu almayı sakın unutmayın.

Diğer ATMlerde de bu benzerliktedir. Yalnız gönderim yaptığınız kişinin bilgilerini yanlışsız girmeye dikkat edin. Karşıdaki kişi bir yanlışlıktan ötürü gönderdiğiniz parayı çekemeyebilir. Bu yüzden bilgilerini doğru aldığınızdan da emin olmalısınız. Birçok banka böyle işlem sonrasında, karşı taraftan para çekildiği zaman, gönderim yapan kişinin cep telefonuna bilgilendirme mesajı göndermektedir. Böylelikle karşı tarafa gönderimi sağlanmış olduğunu bilgilendirir. Karşıdaki kişinin hesabı o banka da yoksa bile, TC kimlik numarası ile gönderilen parayı rahatlıkla çekebilir. ATMlerin en güzel özelliği, her yerde bulabilmeniz ve istediğiniz saatte istediğiniz işleminizi yapabilmenizdir. O yüzden çok fazla tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir