Doların Yükseliş Trendi Ne Zaman Kırılır

Trump’ın başkan seçileceğini tüm dünya ülkeleriyle beraber bizde öngörememiştik galiba. Bizi de geçelim Amerika kendi öngörememişti. Trump’ın başkan seçilmesiyle birlikte ülkemizde ve gelişmekte olan ülkelerde dolar birden fırlamaya başladı. Ama dolardaki yükselişin tek sebebini buna bağlamamak gerekli. AB ve Amerika ile ilişkilerimiz askıda kaldığı sürece yabancı yatırımcı ülkemizde yatırım yapmaz. Güneydoğuda terörün hali hazırda hala devam ediyor olması, Suriye ve Irak da çatışmalarda taraf olmamız, ülke genelinde yapılan terör eylemleri bunların hepsi yabancı yatırımcıyı ürkütüyor.

Dolar diğer ülkelerde de yükseliyor ama ülkemizdeki bozulan dengeler yüzünden bizde yükseliş daha çok oluyor. Siyasi kutuplaşma Amerika ve AB ülkeleri ile resetleşmemiz sadece yabancı yatırımcıyı değil iç piyasada kendi vatandaşımızı da endişeye sevk ettiği için harcama yapmayı bırakıyoruz bankalardaki dövizi çekiyoruz. Dolarda yükselmeye maalesef ki devam ediyor. Peki bu durum ne zaman düzelecek.

Döviz giderlerimiz ile döviz gelirlerimiz arasındaki farkı takip ettiğimizde aylık olarak açık veriyoruz. Bu durumda aylık döviz açığı da cari açığı doğuruyor.Peki bu cari açık nasıl kapanacak. Uluslararası Para Fonu’nun açıkladığı verilere göre döviz borcumuz 610 milyar dolarken, döviz rezervimiz 220 milyar dolar yani 390 milyar dolara daha ihtiyacımız var. Açığımız 390 milyar dolar.

Dolar şu anda 3.40 lar seviyesinde, peki bu durum ne zaman geçecek derseniz. Ülkemizdeki belirsizliklerin geçmesi gerekiyor AB ülkeleri işe ilişkilerimizi netleştirmezsek eğer, yatırımcı gelmez zaten açığımız varken dolar üzerinde birde iç piyasaya doların girmemesi demek doların dahada yükselebileceği anlamına geliyor. Burada görev siyasi iktidara düşüyor yatırımcılara güven duygusunu yeniden kazandırmak zorundayız.

Bizden mal alan AB ülkeleri güvensiz ortamı gördükleri zaman alımı kesip başka kanallara yöneliyorlar. İhracat yaptığımız ülkelere güven vermek zorundayız. Sadece yabancı yatırımcılar değil, ülke içerisinde de üretimi arttırmak zorundayız. Satmadan kazanamayacağımız gibi bir gerçek var ortada. İşin özü içte ve dışta kutuplaşmaları bitiremediğimiz sürece dolar çıkmaya devam edecektir.

Ocak 2, 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir