Evlilik parası biriktirmek için stratejiler

Evlenmek, sevdiğimiz kişiyle yuva kurmak, birbirinden şeker yavrularınız ve eşinizle mutlu bir aile olmak… Bunların hepsi okurken yüzümüze tatlı bir tebessüm oluşturan hayaller.

Gördüğünüz gibi hayal kurmak zahmetsiz ve ücretsizdir. Oysa gerçekler acı ve pahalı. Hayalini kurması güzel ama peki ya evlilik masrafları? Evlilik denilince ilk olarak akla masraflar gelir. Kınasıydı, düğünüydü, beyaz eşyasıydı, koltuk takımıydı derken masraflar neredeyse içinden çıkılamayacak duruma geliyor.

Ortalama bir evlilik masrafı ne kadardır?     

Kına gecesi içine dâhil edilmeden ortalama bir düğün masrafı 10 – 15 bin TL civarındadır. Kına gecesi için ayrılabilecek ortalama bütçe ise minimum 5 bin TL olacaktır.

Bunlara ek olarak eve alınacak olan eşyalar işin içine girdiğinde ise durum içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Durum böyle olunca evlenecek olan çiftler kara kara düşünmeye ve çözüm arayışı içine girmeye başlıyor.

Evlenmek istiyorsunuz ve paraya ihtiyacınız var. Ne yapmalısınız?

Bu sorunun cevabına hiç düşünmeden tasarruf derim.  Tasarruf deyip de geçmeyin. Hayatınıza yapacağınız küçük kısıtlamalarla büyük kâr elde edebilirsiniz.

Peki, nelerden tasarruf edebiliriz?

İlk olarak; yürüyün. Gideceğiniz yürüyerek gitmeniz size günde ortalama 5 TL kazanç sağlamanıza yardımcı olacak. Gitmek istediğiniz yer yürüme mesafesinde değil ise kendi aracınız yerine toplu taşıma aracını tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Ya da bisikletle gitme fikrini değerlendirebilirsiniz.

Yemeği evde yiyin. Hatta çay ve kahvenizi mümkün olduğu kadar evde için. Dışarıdan yiyip içmek eve göre elbette pahalıdır. Dolayısıyla bu konuda kısıtlanmaya girmeniz cebinizi oldukça rahatlatacaktır.

Sporunuzu evde yapın. Bir spor salonuna üyelik yapmak yerine sorunuzu evde yapmayı tercih edin. Spor salonlarına verilen ücreti gözden geçirip ne kadar kâr edebileceğinizi bir düşünün.

Alışverişinizi de kısıtlayın. Alışveriş deyince akla sadece giyim gelmesin. Market alışverişlerinde de ihtiyacınız olmayan ürünleri almayın. Giyim için ise süre mağazalar yerine mütevazı dükkânlardan alışveriş yapmayı tercih edin.

Faturalarınızı azaltın. Telefon ve internet faturanızda kısıtlamaya gidin. Ayrıca sudan ve elektrikten tasarruf etmeye çalışın.  Ay sonunda faturanızdan elde ettiğiniz kâr yüzünüzü güldürecek.

Yaptığınız tasarruflara ek olarak mesaiye kalın hatta ek iş yapın. Tasarrufunuzdan elde edeceğiniz kazanca, mesai ve ek işlerinizden sağlayacağınız kazançta eklenince cebiniz genişleyecek.

Daha öncede dediğimiz gibi tasarruf önemlidir. Ay sonunda elde ettiğiniz kazancı sizi tatmin edecek oranlarda olacaktır. Ayrıca bu kârı yıla vurunca gerçekten şaşıracaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir