Geri Ödemesiz Kredi Borç Sorgulama

Geri ödemesiz kredi borç sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için ilk olarak geri ödemesiz şekilde kredi veren ki bunlar genelde devlet kurumlarıdır. Geri ödemesiz olarak kredi veren kurumların başında ilk olarak Kredi ve Yurtlar Kurumu gelir. Kredi ve Yurtlar kurumu kredilerini aslında öğrencilerden geri almaktadır. Aylık olarak lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine kredi imkanı sağlayan Yurt – Kur olarak da bilinen ve Gençlik Spor Bakanlığı’na bağlı olan kuruluş aynı zamanda yurt imkanı da sağlamaktadır. Bu krediler her ay lisans öğrencilerine 400 TL, Yüksek lisans öğrencilerine 800 TL ve doktora öğrencilerine ise 1200 TL olarak verilmektedir. Bu tutarlar yapılan son zamlar neticesinde gerçekleşmiştir. Geri ödemesiz olarak verilen destekler ise kredi değil burs olarak geçer. Bursların tutarı da aynıdır. Bursları alan öğrenciler öğrenim hayatı bittikten sonra bu paraları geri ödemek zorunda değildir.

Diğer yandan lisans, yüksek lisans ve doktora dönemlerinde kredi almış olan kişiler ise ödemelerini geri yapacaklarında iki sene bekleme hakkına sahiptir. Bir kişi eğitim döneminden mezun olduktan sonra iki sene içerisinde borcunu ödemek zorunda değildir. Ancak iki sene sonunda borcunu ödemek için bir sigortalı işte olması gerekmektedir. Eğer sigortalı işte çalışan birisi değilse borcunu ödememek için kuruma başvuru yapabilir.

KYK’ya kredi borç sorgulama yapabilmek için e-devlet sayfanızı kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra borçlarınıza erteleme için başvuruda bulunacak olan kişiler, artık e – devlet üzerinden online başvuru yapma hakkına sahiptir. Geri ödemesiz olarak kredi borç sorgulama işlemlerinizi TC kimlik numaranız veya kredi borç sorgulama numaranız ile yapabilirsiniz. Öğrenciler işsiz oldukları dönem içerisinde borçlarını ödemek durumunda değildir. Yani her sene kademeli olarak bir sene erteleme haklarına sahiptirler. Bunun yanı sıra eğer bir işte çalışıyorsanız ödemelerinizi her ay 300 TL şeklinde yapabilirsiniz. Burada otomatik ödeme talimatı da verebilirsiniz. KYK geri ödemeleri Ziraat Bankası’na yapılmaktadır. Hükümet, bu borçların ödenmesi için öğrencilere pek çok kolaylık sağlamıştır. Öğrenciler zor durumda kalmadan borçlarını geri ödeme hakkına sahiptir.

Ağustos 11, 2018

Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir