İş Arkadaşıma Borç Verdim Ödemiyor Nasıl Alabilirim?

İnsanlara güvenerek hiçbir hukuki dayanağa oturmaksızın verilmekte olan borç paralar kimi zaman büyük sıkıntılara sebebiyet vermekte olup, pek çok kişi elden verilen borç para nasıl tahsil edilir diye yol ve yöntem araştırmaktadır. Çevremizdeki herhangi birine vermiş olduğumuz senetsiz paraları geri almak için çözüm yolu aramakta olan oldukça fazla sayıda kişi bulunmakta olup, bu kişilerin problemlerine yönelik olarak bir çözüm bulması pek de kolay olmamaktadır.

Hukuki olarak işlem yapmak uygulanacak olan yöntemler arasında bir seçenek olmakla beraber tüm hukuki süreçler belli bir somut delile dayandığı için elimizde evrak olmaması sebebi ile mahkemeler aracılığı ile çözüm bulmak oldukça zor olacaktır. Bu noktada delil oluşturabilecek bir başka yöntem şahit göstermek olabilir. Ancak söz konusu iş arkadaşımıza borç verdiğimize dair şahitlik edecek kişinin sözleri hukuk sistemimiz açısından çok da kayda değer olmayacak ve bu yöntem dahilinde çözüm bulmak pek de sonuç odaklı bir sistem olma özelliği göstermeyecektir.

Bu noktada uygulanacak olan tek yöntem borç para verdiğimiz iş arkadaşımızı ödemeye ikna etmekten başka bir şey değildir. Bu noktada ikna etmek için uygulanabilecek yöntemler dahilinde;

  1. Söz konusu durumu yargı sürecine taşıyacağımızı ve bu durumun oldukça yorucu, zor ve masraflı olacağını belirtebiliriz. Bu konuda mahkeme sürecinin sonucunda kazanan taraf olma ihtimalimizin oldukça yüksek olduğunu ve avukat masraflarını da kaybeden tarafın ödeyeceğini belirtmek etkili bir yöntem olabilmektedir.
  2. Diğer bir yöntem ise iş ortamında bu borç ödememe durumunun duyulması durumunda insanların gözünde güven kaybedeceğini belirtmek de bir başka yöntemdir. Hatta bir arkadaşımızı da bu konuda yardım etmesi için ikna edersek sosyal statü kaybı korkusu söz konusu kişiyi borcunu ödemeyebilir.
  3. Arkadaşımızı ikna etmek için söylenecek bir başka şey de borcun ödenmesini hemen talep etmediğinizi taksitler dahilinde ödenebileceğini söylemek ve bu noktada önemli olanın borcun resmi bir şekilde sözleşmeye tabii tutulmasını belirtmek İkna olan kişiye senet imzalatmak sureti ile söz konusu borcumuzu her türlü tahsil edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir