100 Bin TL Konut Kredisi Çeksem Ayda Kaç Lira Öderim?

Günümüz şartlarında ev sahibi olmak için  uzun süren yıllar boyunca birikim yapmak gerekmekte hatta bazı durumlarda bu bile yeterli olmamaktadır.Bir yandan kira ödemek ve hayatın  rutin akışı içerisinde ortaya çıkan ana ihtiyaçları karşılamak diğer yandan da konut almak için para biriktirmek hemen hemen herkesi oldukça zorlamakta ve bilindiği üzere ev fiyatları bu kadar yüksek iken bu yöntem dahilinde konut alabilmek bir hayli zor olmaktadır. Neyse ki bankalar üzerinden konut kredisi kullanımının yaygınlaşmasıyla herkes kira öder gibi ev sahibi olma imkanı yakalamaya başlamıştır

Ancak bu hususta dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında kredi başvurusu yapmadan önce aylık ödemelere dikkat edilmesi gelmektedir. Bu sebepten dolayı da ortalama olarak “100 Bin TL konut kredisi çeksem aylık kaç lira öderim?” sorusuna verilecek olan cevaplar yazımızın devamında belirtildiği gibidir. 100 bin TL kredi de aylık taksit rakamı ne olur? İşte cevabı;

100 Bin TL Konut Kredisi Geri Ödeme 

Bankalara yapacak olduğunuz geri ödemeleriniz kredi kullanım vadeniz ve uygulanacak olan faiz oranı ile direk bağlantılı olmaktadır. Kısa vadeli kredi süreçlerinde  aylık taksit rakamınız yüksek olur iken uzun vadeli seçeneklerde bu rakam daha düşük olacaktır. Bu konuyu birkaç özel ve kamu bankaları üzerinden örnek vererek devam edelim;

a. Garanti Bankası:  Yüz yirmi ay vade ile alınacak olan konut kredisine uygulanan faiz oranı yüzde 1,05 olarak tespit edilmiştir. 100 bin TL tutarındaki konut kredisi kullanımında aylık ödeme yapmanız gereken taksit tutarı 1,469 Türk Lirası olur iken toplam geri ödeme ise  177 bin 763 Türk Lirası olacaktır. Bu kredi hizmeti alacağınız konut bedelinin yüzde yetmiş beşi ile yüzde sekseni kredi kapsamında verilmektedir. Kalan tutar için ise eğer elinizde hali hazırda bir birikim yoksa ihtiyaç kredisi kullanarak bu sıkıntıyı da çözebilirsiniz.

b. Vakıf Bankası: Yine aynı vade süresi ile adı geçen bu devlet sermayeli  bankadan alınacak 100 bin Türk Lirası tutarındaki krediye uygulanacak olan faiz oranı yüzde 0,92 olarak belirlenmiş olup bu kapsamda ödenecek olan aylık tutar  1,379 Türk Lirası toplam geri ödeme ise 166 bin 871 Türk Lirası olacaktır. Yine bu banka da almak için tespit etmiş olduğunuz evin toplam tutarının yüzde yetmiş beş ile seksenini ödeyecektir.

c. ING Bank: Bu banka aracılığı ile temin edeceğiniz konut kredisine ait olan bilinmesi gereken en önemli detay yüzde yüzde 1,12 faiz oranı ile ödenecek olan aylık taksitin 1,519 Türk Lirası tutarında olduğudur. Bu aylık ödemeler sonucunda toplamda ödenecek olan rakam ise 183 bin 473 Türk Lirası’dır. Tüm bankalarda olduğu gibi bu yer de alacağınız evin tamamına kredi vermemektedir.

ç. Halk Bankası: Pek çok kişinin sıklıkla tercih etmekte olduğu bu banka sunduğu avantajların yanı sıra hali hazırda kamu sermayeli olduğu için de kullanıcılar tarafından son derece güvenilir görülmektedir. Bu hizmet ile alakalı detaylar ise şu şekilde olup; faiz oranı yüzde 0,89 buna bağlı olarak da aylık ödemeler faizle 1,359 Türk Lirası, toplam ödeme de 164 bin 439 Türk Lirası olacaktır.

d. Akbank: Ülkemizdeki en kurumsal yerlerden biri olan Akbank konut kredisi hizmeti talebi ile en çok tercih edilen yerler arasında bulunmaktadır. Adı geçmekte olan bu bankanın uyguladığı faiz oranı  % 0,97 olmak ile beraber buna paralel olarak aylık ödeme  faizle 1,413 Türk Lirası, toplam ödeme de 171 bin 043 Türk Lirası olmaktadır.

e. Yapı Kredi Bankası: Bu bankanın aylık faiz oranı  yüzde o,90 olmak ile beraber buna paralel olarak aylık ödene  faiz ile 1,366 Türk Lirası,  toplam ödeme de 165 bin 137 Türk Lirası olmaktadır.

Bazı bankalar vade süresinde azama oldukça faiz oranını da düşürmektedir. Daha kapsamlı hesaplama yapmak ve bilgi almak için bankanın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hesaplama araçları alanından kullanılan kredi taksitleri, toplam geri ödeme tutarı, kredi dosya masrafı gibi tüm detayları öğrenebilirsiniz. Ayrıca bankanın günün her saati aktif olarak hizmet veren telefon bankacılığını da kullanabilirsiniz. Şubeye gidip zaman kaybetmek zorunda kalmadan anında başvurunuzu da tamamlayabilirsiniz. Banka aynı gün içerisinde kredi başvurunuz olumlu da olumsuz da olsa sizinle paylaşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir