Krediyi Erken Kapatmak Avantajlı Mı?

Bankaların sunmakta olduğu en önemli hizmetler arasında ilk sıralarda bulunmakta olan kredi hizmetinde faydalanmış olan kişiler kimi zaman söz konusu olan bu ödemelerini erkenden yaparak borçlarını kapatmak istemekte ancak krediyi erken kapatmak avantajlı mı ya da krediyi erken kapatma indirimi diye bir durum söz konusu mu diye merak etmektedirler.

Bahsi geçen bu durum ile alakalı olarak tereddüt yaşamakta olan kişiler için almış olunan kredi erken kapatmanın faydalarından bahsetmek son derece faydalı ve aydınlatıcı olacaktır.

Borçtan Kurtulma Duygusu

Borçlu olmak istisnasız her normal insan için sıkıntılı bir süreç olmakla beraber hemen hemen herkse borçlu olduğu dönemlerde kendini psikolojik olarak baskı altında hissetmekte ve söz konusu olan borçtan kurtulmak için yol ve yöntem araştırmaktadır. Bu noktada sahip oldukları kredi borçlarını erkenden kapatan kişiler için en çok fayda sağlayacak şey sahip olacakları psikolojik rahatlama v huzurdur.

Kredi Notuna Yapacağı Etki

Bankalardan hizmet alma konusunda en çok önem verilen konu kredi notu olmakla beraber söz konusu bu notu düşük olan kişiler genel olarak bankalar tarafından geri çevrilmektedir. Ancak almış oldukları krediyi erkenden kapatan kişilere bankaların güveni artacak ve bu sebeple de kredi notları da yükselecektir.

Kredi Masraflarını Tahsil Etme Olanağı

Eğer kredi borcumuzu erkenden öder isek kredi başvurusu esnasında bankanın bizden tahsil etmiş olduğu ve kredi vadesi boyunca her ay ödenecek olan hayat sigortası parasının kalan kısmını tahsil etme olanağı bulabiliriz. Bunun dışında yine kredi aldığımız banka tarafından alınmış olan diğer masrafları da kısa süre içerisinde geri alma şansımız da bulunmaktadır.

Ekstra Faiz Ödemekten Kurtulma

Bankalara ödemekte olduğumuz her kredi taksitinin belli bir miktarı anapara geri kalanı ise borcumuzun faizi olup bu durum ödeme boyunca değişen tutarlar dahilinde devam etmektedir. eğer söz konusu olan kredi borcumuzu vadesinden önce kapatır isek geriye kalan faizleri ödemek zorunda kalmaz yalnızca anaparayı öderiz. Ancak belirtmeliyiz bankalar en çok faizi ilk sürelerde tahsil etmekte olup kredimizi ne kadar kısa sürede ödersek bizim için o kadar iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir