Senetle 2. El Altın Nasıl Alırım? MECİDİYEKÖY

Altın hem bir yatırım aracı, aynı zamanda da çok kıymetli bir süs eşyasıdır. Pek çok kişiye düğünlerinde masrafları karşılamak üzere hediye edilebilen altın yeri geldiğinde hanımların kendi aralarında gerçekleştirdiği organizasyonlarda birbirlerine destek vermek amacıyla yaptıkları ‘’ altın günü’ olarak karşımıza çıkmaktadır. Altın biriktirmesi kolay bir ziynet eşyasıdır. Bir para birimi gibi anında bozdurulamayacağından ve dolar gibi çok hareketli bir niteliği olmadığından piyasada niteliği itibariyle çok tutulmaktadır. En çok altın biriktirmeyi Türkiye’ de hanımlar yapmaktadır. Altın çok alınıp çok satılan bir ziynet eşyasıdır. Özellikle Türkiye’ de mevlitler, sünnet düğünleri, nişan ve düğünler gibi sayısız organizasyonda kullanıldığı düşünülürse altınının ne kadar çok alını satıldığı fark edilebilir.

Senetle Altın Veren Kuyumculara Bakınız

Altın, kullanılan bir ziynet eşyası olduğu için hem sıfırı hem de 2. Eli bulunabilmektedir. Elbette ki ikinci eli sıfırına göre daha düşük bir değerdedir. Bu altının ham halinin değerinin düşmesi anlamını taşımaz. Yatırım amaçlı kullanılan altın el değiştirdiğinde değeri düşmemektedir. Durum ziynet eşyaları için geçerlidir. İşçilik adı verilen altının üzerine işlenen şekiller gibi pek çok detay bulunmaktadır. Elden çıkacak olan altın kullanıldığında ziynet eşyasının dışında çizilme ya da kararma gibi sorunlarla karşılaşabilir Elbette ki bu maddenin doğasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda altını işleyen kişi maddeye yeni bir cila ekleyerek ikinci el olmak üzere satışa sürmektedir.

İkinci el alını kuyumculardan bulabileceğiniz gibi, internet üzerinden de bulabilirsiniz. Özellikle kadınlar kullanmadıkları ikinci el ziynet eşyalarını bozdurmayı seçmekte, satış yaparak altının değerini nakit para olarak kullanmaktadır. Altını bozduracağınız da üzerinde işlemenin değer kaybetmesi nedeniyle aldığınız fiyattan daha düşük bir fiyata satarsınız. Bu durumda yatırım amaçlı düşünüyorsanız gram altın ya da çeyrek altın düşünebilirsiniz.

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir