Senetsiz Verilen Borç Nasıl Geri Alınır?

Senetsiz verilen borçlar karşılıklı güvene bağlı borç türleridir. Ama riski yüksek olan borçlardır. Çünkü elinizde bir senet yok ve nasıl kanıtlayacaksınız.

Mesela, bir yakınınıza kredi çekerek borç para verdiniz ve hiçbir şeklide parayı verirken senet imzalatmadınız. Aslında bu yanlış. Çünkü ne olursa olsun borç para verdiğiniz kişiye senet imzalatmayı asla atlayın. Ayıp olur, en yakın dostum ben yapamam demeyin. Sonuçta dostluk ayrı para konusu ayrıdır. Ama siz kendinizi garantiye almadan böyle bir hatta yaptınız. Ama karşınızdaki kişi size borcunu ödemedi. Bu durumda ne yapabilirsiniz.

Nakit parayı elden verirken yanınızda bir tanık olması sizin avantajınıza olabilir. Bu tanık sizin ödenmeyen borcunuz için şikayetinizde tanık gösterebilirsiniz. Bu size mahkemede çok yardımcı olabilir. En azından tanık gösterdiğiniz kişinin sayesinde borç takip emrini çıkartabilirsiniz. Ama tanığınız yok ise, mahkeme kararı sizin alehinize olabilir.

Bir başka seçeneğiniz ise, verdiğiniz borç parayı  havale veya eft yoluyla göndermeniz olabilir. Yani elinizde borç verdiğiniz kişiye gönderdiğinize dair bir dekot olması, açacağınız mahkemede delil niteliği taşıyabilir. Sonuçta o kişinin adına, soyadına gönderdiniz, hangi bankadan gönderdiyseniz, sisteminde kayıtlı olmaktadır. Elinizdeki dekont sayesinde size borcu olduğunu kanıtlayarak, borcunuzun tahsilini isteyebilirsiniz.

Senetsiz Borç Nasıl Tahsil Edilir?

Ama ne bir tanıdığınız nede elinizde bir dekontunuz yok ise, işte o zaman size borcunu kanıtlamakta zorluk çekebilirsiniz. Karşıdaki kişi bir deliliniz olmadığı için borcunu red ederse, bu mahkeme tarafından kabul edilme olasılığı çok yüksektir. Sizde borcunuzun tahsilini asla yapamayabilirsiniz. O yüzden kim olursa olsun, kendinizi güvence altına almadan birisine borç para vermeyi asla kabul etmeyin. Benden size tavsiye.

Özellikle bir başkasına yardım etmek için bankadan kredi çekip de vermeyi tercih etmeyin. Çünkü karşınızdaki kişi borcunuz ödemez ise, tüm banka taksitlerini siz ödemek zorunda kalabilir, hatta bu borcunuzu ödeyemediğiniz taktirde, siz hacizlik durumları yaşamak zorunda kalırsınız. Buda sizin  bankalar nezdinde sicilinizin kirlenmesine sebep olmaktadır.

Borç aldığınız kişiyi ikna etmeye çalışabilirsiniz. Uygulanabilecek diğer bir yöntem ise borç para verdiğimiz kişiyi ne yapıp edip ikna etmeye çalışmaktır. Bu yöntem ile çözüm elde imkanımız son derece az olmak ile beraber yine de denemeye değer bir seçenektir.

Banka borçlarınız yüzünden kara listeye düştüğünüz zaman, borcunuzun hepsini dahi kapatsanız da, tekrardan bankalardan kredi çekmeniz beş yıl sonra olabilmektedir. Bu ayrıntıyı da sakın unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir