Sigaraya Verilen Para İle Kaç Yılda Ev Alınabilir?

Herkesin bildiği gibi sigara son derece kötü bir alışkanlıktır. Türkiye sigara kullanımının son derece yüksek olduğu bir ülkedir ve sigara tiryakileri her ecen gün artmaktadır. Hem sigaranın son derece sağlıksız olması hem de fiyatlarının her geçen yıl yükselip cep yakması vatandaşları sigarayı bırakmaya itmektedir. Birçok kaliteli sigaranın fiyatları şu anda 10 tl civarından seyretmektedir. Düşünüldüğü zaman sigaraya ödenecek olan para çok fazladır.

Ev almayı düşünen birçok vatandaş da sigaraya ödedikleri parayla kaç yılda ev sahibi olunacağını merak etmektedir. Evet, geçekten de uzun vadede sigaraya ödenen parayla ev sahibi olmak mümkündür.

Sigara Parasıyla Kaç Yılda Bir Ev Alınır Hesaplama

Bu kişiden kişiye göre değişse de, düz bir mantık yürütüldüğünde günde 10 tl’ den başlayan fiyatlar düşünüldüğünde ve sigara tiryakilerinin günde en az bir paket sigara kullanımı düşünüldüğünde ayda 300 tl’ ye yakın bir harcama olduğu görülmektedir.

Yılda 3600 lira sigaraya ödendiği düşünüldüğünde bu son derce ciddi bir rakamdır. Ev fiyatları İstanbul gibi büyük şehirlerde 200 bin lira civarında seyretmektedir. Dolayısıyla sigara parasıyla ev almak şimdilik mümkün görünmemektedir.

Sigara Parasıyla Neler Yapılır?

Ancak pek çok kişi peşinatı nasıl biriktireceği konusunda büyük bir kararsızlığa düşmektedir. Yapılan hesap göz önüne getirildiğinde sigaraya verilecek parayla 5-6 yıl gibi bir süre içerisinde peşinat biriktirecek kadar para elde edebileceğinizi görebilirsiniz. Günde 10 tl’ yi kumbaraya atmanız durumunda bir yılda 3600 tl para elde edeceksiniz. Bu parayla birkaç senede küçük yerlerden yazlık alma yoluna gidebilir, hiç değilse bir arsa alarak ciddi şekle yatırım yapabilirsiniz. Anlaşılacağı üzere sigara can yaktığı gibi yüksek vadede cep de yakmaktadır.

Birçok kişi günde 1 paketten çok daha fazla sigara da kullanabilmektedir. Sigara tiryakisi kişiler yılda 3600 liradan çok daha fazlasını sigara için ödemektedirler. Sigara parasıyla şimdilik ev alınmayıp sadece peşinat biriktirebilirse de, günde 10 tl ayırmanız durumunda çok güzel bir birikim oluşturabilirsiniz. Bu yüzden tek yapmanız gereken sigarayı bırakmak olacaktır. İlk adım olarak sigarayı mümkün mertebe azaltmakla başlayabilirsiniz.

Ocak 15, 2018

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir