Tefecilerin Para Verme Yöntemleri

Hali hazırda düşük olan kredi notumuz sebebi ile, sicilimizin bozuk olmasından dolayı veya zaten bankalara olan borçlarımızdan dolayı kredi çekemeyebilmekteyiz. Uygulanmakta olan yeni yasalara göre, eğer ödemek zorunda olduğumuz kredi taksitlerimiz maaşımızın yüzde kırk beşini ya da daha fazlasını kapsıyor ise, başvurduğumuz diğer bankalar da bu durumun bir sonucu olarak bize kredi verme konusunda oldukça temkinli ve katı davranırlar. Üstelik  mevcut olan borçlarımızdan dolayı hacizlik olma gibi bir durumumuz mevcut ise, bu durumdan dolayı hiçbir banka bize ne kredi ne de kredi kartı vermeyecek ve hemen hemen her türlü talebimizi kati bir şekilde reddedecektir.

Ülkemizdeki insanların pek çoğu da ne yazık ki bu durumda olmakta ve ihtiyaç duydukları nakit paraları kendilerine verecek yerler aramaktadırlar.
Bütün bu sebeplerden dolayı bankalardan kredi çekemediğimiz durumlarda  acil nakit ihtiyacımız varsa ne yapmalıyız sorusuna verilecek cevaplardan biri de tefecilik olmaktadır. Son yıllarda insanların anlatılmakta bu durumları sebebi ile adı geçen sistem epeyce bir ilerlemiş durumda olmak ile beraber tefeciliğin yasal bir sistem olmadığını artık herkes bilmektedir. Ancak mevcut olan parasızlık ve borçluluk durumlarının yaratmakta olduğu çaresizlik tefecilerin senetle para verme sisteminden başka çözüm yolu bırakmamaktadır. Mevcut olan bu çaresizlik durumunu kendi lehlerine mümkün olan en iyi şartlarda çevirmek için  verdikleri paraya o kadar yüksek tutarlarda bir faiz oranı uygulamaktadırlar ki bu durum pek çok kez  ödenemeyecek rakamlarda borçlar oluşmasına sebep olur. Anlatılmakta olan bu sebepten dolayı çok çok iyi düşünmeli ve ondan sonra karar vermelisiniz. Çünkü uygulanmakta olan yüksek faiz oranları nedeni ile bu  borcu ödeyememeniz  ihtimal dahilinde olmaktadır.

Tefecilerin Faiz Oranı Ne Kadardır?

Söz konusu olan bu yerlerin yasalarımızca uygun olmamasının en başlıca sebepleri arasında uygulamakta oldukları faiz oranları bulunmakta, bunun nedeni olarak da bu rakamların tamamen kişilerin borçlarını ödeyememesi için belirlenmiş olması gösterilebilmektedir. Genel olarak komisyon sistemi ile çalışmakta olan bu yerler elde etmek istedikleri haksız kazanç için yüzde yirmi hatta yüzde otuz seviyelerinde rakamlar belirlemektedir. Bu ödemeleri yapmak hemen hemen herkes için çok zor hatta imkansız olmakta ve bu durumun bir sonucu olarak ellerinde olan her şeyi kaybetmektedirler.

Her tefecinin uyguladığı komisyon ya da faiz oranı birbirinden farklı olmak ile beraber bu rakamlar genel çerçevede belirtildiği gibidir. Bu sebepten dolayı da adı geçen yerlerden hizmet almadan önce bir değil bin defa düşünmek gerekmektedir.

Senetle Para Veren Tefeciler

Tefeciler belli bir güvence almadan da pek para vermemektedirler. Yani teminat olarak üzerinize kayıtlı bir mülk, bir araç ya da  bu ve benzeri bir güvence isteyebilirler. Eğer bu tür güvence verebileceğiniz bir mülkünüz ya  da aracınız yoksa, ya size para vermeyi kabul etmezler ya da istediğiniz miktarın çok azını verebilirler.

Ya da bunun yerine son derece yüksek tutarlarda faizler ile ve tek bir senede bağlamak yöntemi ile olabildiğince yüksek bir kazanç elde etmeyi planlarlar.

Tefeci Kredisi: Tefeci Arıyorum, Acil Tefeci İstanbul – Ankara

Eğer anlatılmakta olan tüm detaylara rağmen bu yerlerden borç para almaya kararlı iseniz bilmeniz gereken durumlardan bazıları da şunlar olmaktadır. Eskiden olduğu gibi bu tefeciler karşınıza çıkıp da sizi belki hayatınız ile tehdit edemeyebilirler ama yine de, bu tür kişilerle çalışmak çok mantıklı değildir. Borçlarının taksitlerini tam zamanında isterler ve biraz süreyi uzattığınız taktirde, yine yüksek gecikme faizi oranları uygularlar. Yani yasal olmadıkları için, uygulayacakları faiz oranları da yasalara hiç uygun değildir ve bunu denetleyecek hiçbir mekanizma da bulunmamaktadır. Bu konuda pek itirazınız olamaz, olsa da pek faydası olmaz.

Bu tür kişileri çevrenizde çok kolay bulabilirsiniz. Yani ulaşımları son derece kolaydır. Hatta internetten bile kolaylıkla tefecilik yapan kişileri bulabilirsiniz. Para sıkıntınız bankaya olan borçlarınızdan dolayı ise, size kesinlikle bankalarla anlaşmanızı tavsiye ederim. Ben borcumu ödeyemiyorum, daha uygun taksitlere bölmenizi istiyorum dersiniz, size yardımcı olacaklardır. Çünkü ödeyememe ihtimalinizi göze alamayacakları herkesin malumu olan bir durumdur. Ama bu tür yerlerden aldınız para ile kapatmayı düşünüyorsanız, daha da zararlı çıkabilirsiniz. Hatta daha çok ödeyemeyeceğiniz bir borcun içinde kendinizi bulabilirsiniz.

  • merhaba

    emanet olarak taşıdığım 10000 bin tl parayı kaybettim acil olarak bu paraya ihtiyacım var 2000 tl net aylık geri ödeme yapabilirim

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir