kredi.kosgeb.gov.tr Faizsiz Kredi Sonuçları Açıklandı mı?

 Öncelikle Kosgeb’i açıklayalım ve bu konu hakkında detaylı bilgi verelim.

Kosgeb Nedir?

 Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı olarak ortaya çıkmaktadır Kosgeb’in açılımı.

Türkiye’de küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomisini geliştirmek, para akışını hızlandırmak, rekabet gücünü artırmak için 12 Nisan 1990 tarihinde kurulmuş bir kamu kuruluşudur. Amacı; yeni işletmelerin açılmasına teşvik olarak ekonomiye dolaylı yoldan katkı sağlamaktır. Bir nevi ekonomiye olumlu olarak müdehale etmektir. Yeni işletme açmak isteyen girişimcilere ekonomik yönden kredi sağlamak amacı gütmektedir. Bu krediyi kullanmak isteyen yeni girişimciler bazı şartları sağlamak mecburiyetindelerdir. Bu şartlardan bir tanesi öncelikle kurum ile ilgili gerekli sertifikalar alınması gerekmektedir, burada kadın girişimciler erkek girişimcilere göre daha şanslıdır bunun nedeni kadın girişimcilere %70 erkek girişimcilere ise %60 oranında destek sağlanmasıdır. Girişimcilerin yapması gereken ihtiyaç duydukları malzemeleri kuruma faturaları ile bildirilir. Kurum faturaları değerlendirerek destekleyeceği oranı KDV’yi dahil etmeden belirleyecektir. 2-3 aylık süre içerisinde destek girişimcinin hesabına yapacaktır. Girişimcinin kuruma bildirmiş olduğu demirbaş malzemeleri 3 yıl boyunca hiç bir şekilde satamaz ve başkasına devredemez.

Kosgeb’e Nasıl Başvurulur?

 Türkiye’de yer alan tüm İŞKUR veya KOSGEB birimlerine başvuru yaparak konu ile ilgili gerekli bilgileri alabilirsiniz. Başvuru için şu şartlar gerekmektedir:

1)KOSGEB kayıt veri tabanı sistemine kayıt olunması gerekmektedir.

2)Kobi beyannamesi ve bilgi dokümanı çıktıları alınarak kuruma teslim edilmelidir.

3)İş planı projesi fikrinin detayları ile birlikte iş planına dökülmesi gerekmektedir.

Hangi Bankalar KOSGEB İle Anlaşmalıdır?

 Türkiye İş Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, QNB Finansbank ve Kredi Garanti Fonu bu bankalar devlet desteği ile Aralık 2016 ayında verilen 50.000 lira faizsiz KOBİ desteği kredisi için anlaşmaya vardı. Bu bankalardan kredi çekmek isteyen girişimciler banka şubelerine başvuru yaparak faizsiz kredi desteğinden faydalanabilirler.

Sıfır Faizli Kredi Sonuçları

 19 Aralık 2016 günü başvuruları başlayan 21 Aralık günü başvuruları biten KOSGEB faizsiz kredi başvuru sonuçları açıklandı. Bu sonuçlar sonunda 15 bin kişiye verilmesi planlanan 50.000 liralık sıfır faizli kredi desteğine 244 bin kişi başvurmuştur.  Sonuçlar kurumun internet sitesinden açıklanmıştır. Ödemeler Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, Halk Bank, İş Bankası, Finansbank, Vakıfbank ve Yapıkredi Bankasından yapılacaktır.

Kredi Almaya Hak Kazanamayanlar Ne Yapacaklar?

Kredi almaya  hak kazanamayanlar için 2017 yılında ikinci bir başvuru müjdesi verilmiştir. Bu kapsamda 2016 yılında başvuru yapıp olumsuz yanıt alan girişimciler yeni yılla birlikte tekrar başvuru yapabilecekler.

Sonuç olarak KOSGEB ülke ekonomisine ve girişimcilere büyük destek sağlamaktadır. Ekonominin canlanması , para akışının hızlanması ve işsizliğin azaltılması için KOSGEB’in faydası son derece faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir