Kredi Puanı Sicil Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kredi puanı veya kredi notu hayatımıza son beş yıldır giren bir kavramdır. Kredi puanı ile birlikte bankalar kredi vereceği müşterilerini daha iyi tanımaktadır. Bu sayede ilerleyen dönemlerde olabilecek sorunları en aza indirger.

Kredi notu bir kişinin ödeme gücünü de ortaya koymaktadır. Böylece kredi notu düşük olan kişilere ya kredi verilmez ya da kredi miktarı düşük küçük krediler verilir. Böylece bankalar sorunlu ve icralı ödemeler ile karşılaşmak istemez. Kredi puanı Türkiye’ye Findeks tarafından getirilmiş bir sistemdir. Bu sayede kredi notu veya puanı kişisel olarak hızlı bir şekilde sunulmaktadır.

Kredi puanı Findeks üzerinden TC kimlik numarası ile birlikte öğrenilebilmektedir. Bunun için ilk kez Findeks’e üye olan kişilerden ücret alınmaz. Findeks kredi notu bilgilerinin öğrenilmesinin ardından bankalara gidilerek kredi başvurusunda rahat bir şekilde bulunulabilir.

 

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findeks bireysel kredi notu bilgilerini Kredi Kayıt Bürosu üzerinden almaktadır. Bundan dolayı alınan puanlar ve bilgiler son derece güvenilirdir. Sayılar ve diğer bilgiler de bu bölümde yer alır.

Findeks üzerinden kredi puanı sicil sorgulaması da yapılabilir. Bunun için Findeks sistemine üye olduktan sonra diğer kredi işlemleri bölümlerinden sicil sorgulaması yapılabilir. Sicil sorgulaması herkesin kredi puanı sisteminde sahip olduğu numaralardır.

Kredi Puanım Sıfır -0-

Bu numaralar ile birlikte Kredi Kayıt Bürosu üzerinden bilgiler alınır ve bu sisteme puanlar işlenir. Kredi puanını oluşabilmesi için kişilerin bankalar ile aktif bir şekilde işlem yapması gerekir. Buna göre daha önceden bankalardan hiçbir şekilde kredi kartı veya kredi almayan kişilerin Findeks üzerinden kredi puanı sıfır görünür. Kredi puanını sıfır olarak görünmesi kişilere bir avantaj sağlamaz. Bankalar böyle durumlarda kefil isteyebilir veya kişilerin maaş durumlarını daha dikkatli bir şekilde inceler.

Bankalardan alınacak olan kredi kartları veya krediler ile birlikte hemen puan işlemlerine başlanmaktadır. Puanı olan kişilerin kredi sistemine kayıt olmasıyla birlikte 5 yıllık bir süreçle birlikte puanları hesaplanır. Kredi kartı borcunun zamanında ödenmemesi veya kredi borçlarının hiçbir şekilde ödenmemesi ayrı ayrı puan kesilmelerine neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir