Ödenmeyen Banka Borçları Ne Olacak?

Bankalara olan borcumuzu kimi zaman ödeyemez duruma düşeriz. Bu durum sıklıkla gerçekleşen ve insanları oldukça zorlayan bir durumdur. Kredi taksitleri ya da kredi kartı ödemelerine kişilerin bütçeleri artık yetemez duruma gelirse, bahsi geçen kişiler bankaya olan borçlarını ödeyemez ve onlar için zorlu bir süreç başlar.

Bu ve bunun gibi durumları iki başlıkla inceleyebiliriz. Bunların ilki kredi taksitimizi ödeyemediğimiz durumdur.  Daha önceden aldığımız kredinin taksitlerini ödeyemez duruma gelirsek ilk üç ay bankalar ödememizi faize bağlarlar. Üç aydan sonra bankalar bize bu durumu bildirir ve ödememizi talep ederler eğer ödeme yapmazsak durumu Merkez Bankası’na bildirirler. Bu durumun Merkez Bankası’na intikal etmemesi için bankamızdan kredimizi yapılandırmasını talep edebiliriz. Bankamız kredimizi yeni bir vade ve yeni ödem şartları ile yapılandırma yoluna gider. Bundan sonraki aşamada da kredi taksitlerimiz ödemezsek banka söz konusu bu durumu Merkez Bankası’na bildirir ve kara listeye gireriz. Kara listeye girme durumunda ise hiçbir banka beş yıl süre ile bize kredi vermez.  Daha sonraki aşamada ise çıkarılacak bir mahkeme kararı ile tüm banka hesaplarımıza bloke getirilir hatta maaşımızın bir bölümüne el konulması dahi söz konusu olabilir. Bundan sonraki aşama ise icra takibi sürecinin başlamasıdır.


Not 1: Ödenmeyen borçlarda hapis cezası YOKTUR.

Not 2: Ödenmeyen borçlarda zaman aşımı YOKTUR


 

İkinci aşamada ise kredi kartı taksitlerimizi ödeyemediğimiz durumda işleyecek süreci inceleyelim. Kredi kartımızın asgari tutarını dahi ödeyemez duruma gelirsek bir süre sonra yasal takibe düşeriz. Hesaplarımıza bloke konulması ve maaşımızın bir kısmının kesintiye uğraması da sonraki aşamada uygulanacaklar arasında bulunmaktadır. Bir sonraki işlem ise tarafımıza başlatılacak icra  takibidir.

Tüm bu bahsedilenlerden de anlaşılacağı üzere bankalara olan borcumuzu bir şekilde ödemek durumundayız. Aksi takdirde bankalar bu borçlarımızı bizden farklı yöntemlerle tahsil etmekle kalmayıp ödeme yapmadığımız için sicilimizin de bozulması söz konusu olacaktır. Bu yüzden herhangi bir borç affı ya da benzer çözüm olanakları beklemek bizi daha zor durumlara sokmaktan öteye götürmeyeceğinden başka çözüm olanakları bulup bir şekilde bankalara olan borçlarımız kapatma yoluna gitmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir