Para Biriktirmek için Nasıl Tasarruf Etmeliyiz

Birikim yapmak günümüz ekonomik şartları içerisinde oldukça gerekli bir durumdur. Çünkü ne zaman ne ile karşılaşacağımız belli olmamakta,  hangi durumlarda nakit sıkıntısı çekeceğimizi önceden kestirmek oldukça zor olmaktadır. Acil paraya ihtiyaç duyacağımız durumlar için elimizin altında belli tutarda para olması her zaman bize büyük kolaylıklar sağlayacaktır ve başka yerlerden para bulma gibi zor bir duruma düşmemizi engelleyecektir. Bu sebepledir ki her zaman gelirimizin belli bir tutarını birikim amacı ile ayırmamız gerekmektedir.

Birikim yapmanın temel yolu gereksiz harcamalardan kaçınmaktır. Ancak kimi zaman bu harcamaları tespit etmek oldukça zor olmaktadır. Artık hayatımızın bir parçası olan lüzumsuz harcamalarımızı tespit etmek için gün içinde yaptığımız her harcamayı not alarak ay sonunda en çok para harcadığımız yeri tespit etmemiz ve bu durumu düzeltmek için planlar geliştirmemiş oldukça çözüm odaklı bir yöntem olacaktır.

Diğer bir aşama ise temel ihtiyaçlarımızı giderirken daha uygun yerlerden alışveriş yapma yoluna gitmektir. Çünkü aynı ürünleri oldukça farklı fiyatlarda satan yerler bulunmaktadır bu yüzden sıkı bir araştırma ile daha uygun satış yapan yerleri tespit etmeliyiz. Ayrıca alışveriş yaparken her zaman en ucuz ürünü seçmek özellikle uzun vadede kullanılacak ürünler için kötü sonuçlar doğurmaktadır. En ucuz ürünü almak kısa vadede bize kar sağlamış gibi görünse de uzun vadede zarar etmiş oluruz. Örneğin yüz liraya alacağımız kalitesi yüksek bir ayakkabıyı üç beş yıl giyecekken elli liralık bir ayakkabıyı bir yıl kullanabilmekte ve ayakkabı almak için yeniden bütçe ayırma yoluna gitmek zorunda kalmaktayız.

Birikim yapmak için başvuracağımız diğer bir yöntem ise gelirlerimizi arttırmaktır. Giderlerimizi azaltmak kimi zaman çok zor olacağından diğer bir alternatif yol da  gelirlerimizi arttırmak olacaktır. Bunun için ekstradan bir iş yapma yoluna gidebiliriz. Evde ya da dışarıda zaman yönetimimize göre seçebileceğimiz ek iş olanakları oldukça çoktur. Evde yapacağımız işlerin yanı sıra dışarıda da yarı zamanlı işler bulmak oldukça kolay olacaktır.

Bu ve belirleyeceğimiz diğer yöntemlerle birikim yapmak oldukça kolay olacaktır.

Aralık 20, 2016

Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir