Sicil Affını Uygulamayan Banka Nereye Şikayet Edilir

Sicil affı nedir? Sicil affı kimler için geçerli? 2017’de sicil affı var mı? Sicil affını uygulamayan banka nereye şikayet edilir? Tüm bu soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Sicil affı; bankalara olan kredi borcunun ödenmemesi nedeni ile kara listeye giren kişinin affıdır. Bankalar aracılığı ile kullanmış olduğumuz her türlü kredi veya kredi kartını zamanında ödemek ile yükümlüyüz. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı ödeme yapamayan kişiler kara listeye girerler. Kara liste, yeni bir kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmanız durumunda talebinizin onaylanmasını engelleyen en önemli etkendir. Örneğin; kredi kartı borcunuzu ödeyemediğinizden dolayı kara listeye girdiyseniz diğer hiçbir bankadan herhangi bir kredi veya kredi kart talebinde bulunamazsınız. Başvurularınızın onaylanabilmesi için öncelikle ödenmemiş borcunuzun tamamını kapatmanız gerekir. Kara listeden çıkmanız için bu da yeterli değil. Borcun kapanmasının üzerinden tam 5 yıl geçmesi gerekiyor. Sicil affı, bu 5 yıllık süreyi ortadan kaldıran bir fırsattır.

Sicil affı kimler için geçerli? Sicil affına hak kazanabilmeniz için öncelikle kara listeye girmenize sebep olan borcunuzun tamamını kapatmanız veya yeniden yapılandırmanız gerekir. Eğer sicil affı yasası kabul edilir ise, taleplerinizi 6 ay içerisinde bankaya mutlaka iletmelisiniz.

Son günlerde sicil affı konusu gündemde çünkü 2017’de yasanın yürürlüğe girmesi bekleniyordu ve beklenen müjdeli haber geldi. Yasa yürürlüğe girdi! Artık kara listede bekleyen kişilerin önü açılacak ve bekleme süreci son bulacak. Kredi sicil affından borcunun tamamını ödeyebilen veya borcunu yeniden yapılandıran kişiler yararlanabilecek.

Sicil affı yasal olarak onaylandı. Bankaların borçlu müşterilerinin sicil affı taleplerini uygulamaya almaları gerekiyor. Ancak henüz bankalar tarafından bu uygulama başlandığı söylenemez. Henüz yeni bir gelişme olduğunu ve bankaların beklemede olduğunu düşünebiliriz. Ancak bu süreç uzar ve yürürlüğe giren yasaya rağmen sicil affı borçlu müşteriler için uygulanmaz ise şikayette bulunabilirsiniz. Diyelim ki sizin borçlu olduğunuz banka ilerleyen süreçlerde de sicil affı uygulamasına yanaşmıyor bu durumda BİMER ( T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi ) aracılığı ile şikayetinizi iletebilirsiniz.

  • Merhaba, geçen sene kredi kartından hacizlik olduğumu 2 gün öncesinden öğrendim, ödemeyi yaptım ama kredi çekmeye gittiğimde kartın takipten düşmediğini öğrendim. Bankayı arayarak ben düşürttüm takibi. HCBS BANKASIYDI,başımı yakan..Bu sene tekrar kredi için başvurum kabul edilmedi….sizlere ulaştım ve şuan gereken meblağ 6000 tl sebeble kredi talebim olucak, prosedürlerinizle ilgili bilgilendirirseniz, sevinirim.

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir