Vergide Erken Ödeme İndirimi Hesaplama

Vergi; devletin kamu hizmetlerini karşılamak için kişi ve kuruluşlardan kanun yolu ile topladığı paradır. Vergi ödemek zorunlu bir görevdir. Hiçbir kişi veya kuruluşun vergi ödememe veya direnme gibi bir tercihi yoktur.

Vergi alınan durumlar nelerdir? Vergide erken ödeme ne demektir? Vergide erken ödemenin avantajları nelerdir? Vergide erken ödeme indirimi hesaplama 2017’de nasıl gerçekleşir? Dilerseniz birlikte bu konuları biraz inceleyelim.

Vergi alınan durumları sıralamamız gerekirse üç başlık altında toparlayabiliriz.

  • Gelir Vergisi: Bireyin çalışması karşılığında veya çalışma dışında elde ettiği kazançlar anlamına gelir. Gelir, vergi ödeme gücünü gösteren en önemli araçtır ancak buna rağmen gelirlerin tamamı vergilendiremez. Geliri yüksek birisinin vergi ödeme gücü de yüksek olur. Aynı mantıkla geliri düşük olan kişinin, vergi ödeme gücü daha düşük olur.
  • Servet Vergisi: Servet; gelirin harcanmamış, biriktirilmiş halidir. Genelde mal ve mülk şeklinde oluşur. Servetin çokluğuna göre vergilendirme yapısı oluşturulur. Kişinin son bir yıldaki serveti dikkate alınarak vergi hesaplaması yapılır.
  • Tüketim Vergisi: Gelirin, ihtiyaçları karşılamak için harcanan kısmına tüketim denir. Mal ve hizmetleri satın almak veya bazı faaliyetlerden faydalanmak için harcanan paradır. Yapmış olduğunuz her harcama veya almış olduğunuz her hizmet vergiye tabii tutulur.

Vergi ödeme yükümlülüğü vatandaşlık görevlerimiz içerisinde yer alır ve zorunludur. Ödememe gibi bir lüksümüz yok aslında. Maliye Bakanlığının belirlemiş olduğu vergi dönemlerinde, vergi türüne göre ödememizi yapmalıyız. Aksi takdirde gecikme nedeni ile uygulanan faizler günden güne artar ve yıllar sonra çok büyük tutarlı bir borç olarak karşımıza çıkabilir. Bu tarz sorunlarla karşılaşmak istemiyor isek, zamanında vergimizi ödememiz şart.

Vergide erken ödeme ise, vergi borcunun peşin yıllık olarak ödenmesidir. Vergi erken ödeme indirimi hesaplama 2017’de geçmiş yıllarda olduğu gibi merakla beklenen bir konuydu. Yapılan açıklamalara göre 2017 Mayıs ayı sonuna kadar bu yılki vergi ödemelerini peşin yapan vatandaşlara, verginin ÜFE tutarı üzerinden %50 indirim yapılacağı açıklandı. Erken vergi ödeme indiriminden yararlanmak isterseniz bu fırsatı kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir