Borç Verirken Nelere Dikkat Edilmeli

Hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde borç para vermişiz ya da almışızdır. Özellikle borç para veren kişiler ödenmemesinden şikayet edenlerin sayısı bir hayli fazla. Karşı taraf bazen elinde olmayan nedenle ile bazen de maalesef kasıtlı olarak aldıkları parayı ödememe yoluna giriyorlar. Peki bu ya da benzeri sorun ile karşı karşıya kalmamak için neler yapmalı neye dikkat etmeliyiz.

Borç Para Verirken Dikkat Edilmesi Gereken Etmenler;

İlk aşamada eğer karşı tarafa güvenmiyor iseniz hayır demeyi bilmelisiniz. Ki yüksek tutar da borç para verecek iseniz ilerde keşke hayır diyebilseydim de vermese idim diye siz üzülebilirsiniz. Direk hayır demek istemiyorsanız da bahane bulabilirsiniz. Örneğin sizde de para olmadığını söyleyebilirsiniz. Hayır dediğiniz de kişi ısrar edebilecek iken sizde olmadığını söylediğiniz de ısrar edecek kapı kalmamış olacaktır. Kararınızda da tutarlı davranın.

Parayı vermek istiyor iseniz de net olun. Ne zaman ödeme yapması gerektiği ve o tarihte sizin de paraya ihtiyacınız olduğunu söylemekten çekinmeyin. Hele ki borç verdiğiniz taraf yakın bir dostunuz, aile bireyi ise ödeme aşamasında bu ilişkiler zedelenebilir bu durumu da sakın göz ardı etmeyin. Çoğu kişi parayı sözlü olarak verdiğinden ilerde ödeme yapılmadığında yasal olarak hakkını arayamıyor. Siz yazıya dökme taraftarı olun. Hatta senet alabilirsiniz. Kişi size verdiği vade süresinde ödeme yapmadığında yasal olarak senet ile mahkemeye gidebilir ve icra gibi diğer kanallar ile paranızı alabilirsiniz.

Borcu ödemeyen kişiden çekinerek istemekten de utanmayın. Sizin önemsemediğinizi düşünerek sürekli ödemeyi daha geç tarihlere atabilir. Karşı tarafın ödeme yapacak gücü olmadığından emin iseniz verdiğiniz paraya karşılık farklı bir eşya alabilirsiniz. Yani özetle takas yoluna yönelebilirsiniz. Örneğin paranız ile eş değer arabası var ise ya da aynı şekilde altın da olabilir. Borç para verirken dikkat etmeniz emin olmanız gereken en önemli etmen şüphesiz ki anlatımlarımızdan da anlaşıldığı üzere güven. Güvenmediğiniz kişilere borç vermeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir