Kredi Alamama Nedenleri

Kredi çekmenizdeki en önemli şart reşit olmanız gerekir. Yani 18 yaşından büyükseniz ancak kredi çekebilirsiniz. Tabi belirli özellikler taşımak kaydıyla. Kredi alamama nedenleri çok açık ve nettir. Daha önce  olan kredilerimizi ve kredi kartlarımızı düzenli bir şekilde  ödeyememiş seniz yani kara listeye girmişseniz  kredi çekemezsiniz. Tabi kredi notu da çok önemli. Hatta günümüzde o kadar çok önemli oldu ki, ev kiralama bile kredi notuyla olmaya başladı. Komik ama gerçek. Yani sizin de istediğinizle emlakcılar kredi notunuzu ev sahibine söyleyip kararı ona bırakıyorlar. Eğer kredi notunuz düşük ise artık ev bile kiralayamazsınız

Kredi Notunuzun Düşük Olması İlk Neden

Yakında artık senetli alışverişlerimiz de bile isteyecekler. Şu an  varsa bile ben bilmiyorum. Bununla ilgili bir noktaya değinmek istiyorum. Çoğu kişi ben hiç kredi kullanmadım, kredi kartımda olmadı, bu yüzden benim kredi notum çok yüksektir diye düşünebilir. Bu tamamen yanlış. Çünkü, kredi veya kredi kartı kullanmadığınız için hiç kredi notunuz oluşmamıştır ya da çok azdır. Kredi notu sizin bankaları ile bu tür işlemleriniz sayesinde oluşmaktadır. Bu yüzden bir kredi geçmişinizin olması gerekir. Merkez bankası tüm kişilerin bankalardaki tüm ödeme alışkanlıklarını tutar ve ona göre kişinin kredi notunu oluştur. Yani bankadan çektiğiniz krediyi ödemediniz ve hacizlik olduğunuz. Merkez bankası sizin kredi notunuzu düşürür. Düşük bir kredi notuyla istediğiniz krediyi çekemezsiniz.

Gelir Belgesi Yahut Maaş Bordrosu Önemli Bir Etkendir.

İkinci bir neden de belirli bir gelirinizi olması ve bunun belgelendiriyor olmanız gerekir. Yok sa geliri olmayan birisini niye banka kredi versin ki. Yani çekeceğiniz krediyi ödeme  şartlarını taşıyor olmanız gerekir. Bu demek değildir ki ev hanımıyım ama evimde çalışıyorum, belirli bir gelirim var. Bu gelirinizi belgeleyebiliyorsanız çekebilirsiniz. Böyle çeken bir çok ev hanımı var. Bunu da belirtmekte yarar var. Başka bir neden ise; zaten var olan kredileriniz. Yani bir krediniz var ve maaşınızın yarısından fazlasını bu taksit kapsıyor. Bu yüzden de başka bir krediyi çekemeyebilirsiniz. Çünkü ihtiyaç kredilerine getirilen kısıtlamalarda, krediniz maaşınızı yarısını geçmeyecek şekilde olması gerekmektedir. Eğer geçiyorsa bir başka kredi talebiniz reddedilebilir. Yada sizden ipotek veya kefil talebinde bulunabilirler.

  • Hiç bir kredi kartı borcumu geciktirmedim acaba neden kredi alamıyorum?

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir