Yeni İş Kurana Kredi Verilir

Herkes kendine ait bir işletme sahibi olmayı arzu eder süphesiz. Ancak çoğu zaman hesapladığında iş yeri açma maliyetinin altından kalkamayacağı göz önüne alınarak genellikle vazgeçilmektedir bu arzudan. Oysa ki günümüzde özellikle yeni iş yeri kurma planları içerisinde olan girişimcilere maddi anlamda destek olmak amacı ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı adı altında kurulmuş olan KOSGEB kuruluşu sayesinde sadece uyulması gerekli olan belirli şartlar neticesinde gerekli iş yerlerinin açılması sağlanabilmektedir.

İŞ KURMA KREDİSİ

KOSGEB tarafından iş kurmak isteyen bireylere bu yıl içerisinde geri ödemesiz 50.000-TL tutarlı hibe kredi verebilme imkanı doğmaktadır. Bu krediden yaralanabilmek adına öncelikli olarak belirli şartları yerine getirmek gerekmektedir. İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak ve 18 yaş sınırını doldurmuş olmak gerekmektedir. Daha sonra başvurularını ilgili İŞ-KUR yada  KOSGEB kurumuna yapmakta olduğumuz “Uygulamalı Girişimcilik Kurslarına”kayıt yaptırmak şartı aranmaktadır. İlgili kurslar aracılığı ile iş yeri açmanın detayları, iş yerinin nasıl kurulması gerektiği,yönetimi hakkında bilgiler verilmektedir. Böylelikle birey bilinçlendirilerek kendinden daha emin şekilde işine odaklanmaktadır. Ücretsiz olarak verilmekte olan bu eğitimler neticesinde başarılı olan bireylere sertifika verilmektedir. Bunun sertifika neticesinde kişi artık iş yeri açmaya donanımlı bir şekilde hazır bulunmaktadır.

Gereken harcamaları KOSGEB tarafından devlet teşviki kapsamında karşılatmak adına yapacak olduğu iş fikri ile ilgili projeyi hazırlayarak ilgili kurula sunması gerekmektedir. Kurul tarafından onaylanmayan projeye devlet desteği verilmemektedir.

Daha önceki yıllarda 30.000-TL olarak verilmekte olan hibe desteği 2016 yılında 50.000-TL tutara çıkartılmıştır. Geri ödemesiz olarak sunulmakta olan bu maddi destek sayesinde ev hanımlarından, işsiz olan bireylerin hemen hemen hepsine iş imkanı sunulmaktadır. KOSGEB’in yanı sıra Halk bankası, Ziraat bankası başta olmak üzere çoğu banka tarafından da yeni iş kurma kredisi adı altında kredi imkanları sunulmaktadır. Ancak bankaların karşılığını geri alması üstelik faizli olarak alması hususunda KOSGEB daha cazip bir hal almıştır.

Ocak 1, 2018

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir